College of Consultors

  • Very Rev. Michel Mulloy
  • Rev. Dan Juelfs
  • Rev Bryan Sorensen
  • Rev. Ed Witt, SJ
  • Rev. Kerry Prendiville
  • Rev. Leo Hausmann

Committee for Continuing Clergy Formation

  • Chair Rev. Tyler Dennis, Martin
  • Vice Chair Rev. Grant Gerlach, Hot Springs
  • Secretary Rev. John Paul Trask, Eagle Butte
  • Treasurer Rev. Jim Hoerter, McLaughlin
  • Rev. Kevin Achbach, Winner

Building Commission

  • Chair: Mark Hazel, Diocesan Facilities Director
  • Dan Colgan, Hermosa
  • Doug Feterl, Rapid City
  • Larry Herges, Rapid City
  • Paul Witte, Rapid City
  • Rev. Michel Mulloy

Pastoral Council

Ex Officio Members

  • Very Rev. Michel Mulloy, Vicar General, Chair Presbyteral Council
  • Margaret Simonson, Chancellor, Secretary
  • Rev. Mark Mastin, SCJ, Religious Priests Representative
  • Deacon Greg Sass, Deacon Community Representative

Appointed Members:

  • Sister Barbara Bogenschutz, OP, Religious Sisters Representative
  • Chair: Josie Huck Tarif, Deanery 4, Ft. Pierre
  • Vice Chair: Larry Vavruska, Deanery 2, Spearfish
  • Angelica Wojtanowicz, Deanery 1, Rapid City
  • Dave Emery, Deanery 1, Rapid City
  • Jeannie Fischer, Deanery 1 Alternate, Rapid City
  • Ken Wetz, Deanery 2, Newell
  • Joe Anglin, Deanery 2 Alternate, Spearfish
  • Ryan Kjerstad, Deanery 3, Wall
  • Pat Seager, Deanery 3 Alternate, Philip
  • Joyce Tibbitts, Deanery 3 Alternate, Manderson
  • Mary Ann Koenig, Deanery 4, Fairfax
  • Irma LeFaive, Deanery 4 Alternate, Ft. Pierre
  • Loyson Carda, Deanery 5, Lemmon
  • Jim Erk, Deanery 5, Buffalo
  • Jim Hulm, Deanery 5 Alternate, Timber Lake

Presbyteral Council

President: 

 Deans:

  • Very Rev. Michael Mulloy — Deanery 1
  • Rev. Msgr. Michael Woster — Deanery 2
  • Fr. Ron Seminara, SJ — Deanery 3
  • Rev. Ron Garry, Secretary — Deanery 4
  • Rev. Tony Grossenburg — Deanery 5

Elected members:

  • Rev. Bryan Sorenson
  • Vice Chair, Rev. Kerry Prendiville
  • Rev. Ed Witt, SJ
  • Very Rev. Brian Christensen
  • Rev. Tyler Dennis
  • Rev. Leo Hausmann

Ex officio members:

  • Vicar General – Very Rev. Michel Mulloy
  • Director of Vocations – Rev. Mark McCormick

Observer: Dcn. Greg Sass

Finance Advisory Council

  • Chair:
  • Very Rev. Michel Mulloy, Vicar General
  • Margaret Simonson, Chancellor
  • Rick Soulek, Chief Financial Officer
  • Dan Duffy, Diocesan Attorney
  • Jeff Berzina, Rapid City
  • Pat Burchill, Rapid City
  • Bruce Byrum, Spearfish
  • Steven Roy Dishman, Rapid City
  • Tim Frost, Rapid City
  • Ray Hillenbrand, Rapid City
  • Rev. Brian Lane, Timber Lake
  • Les Lindskov, Isabel
  • Leisa Nash, Piedmont
  • Don Stukel, Burke
  • Robert Wentz, Piedmont
  • Stephanie Hurd, Rapid City

Priest Retirement Home Board

  • Very Rev. Michel Mulloy, Rapid City
  • Joanne “Joni” Osnes, Piedmont
  • Tom Letner
  • Manager, Ronald Johnsen
  • Rev. Andrzej Wyrostek, Piedmont
  • Rev. Kerry Prendiville, Rapid City

Priest Aid and Retirement and Aid Association/Preist Pension Board

  • President Rev. Kerry Prendiville, Rapid City
  • Vice President Rev. Bryan Sorensen, Timber Lake
  • Recorder Rev. John Heying, Presho
  • Vicar, Executive Secretary, Rev. Msgr. Michael Woster, Spearfish
  • Rev. Tyler Dennis, Martin

Pastoral Ministry Days Committee

  • Chair Susan Safford, Rapid City
  • Rev. John Paul Trask, Eagle Butte
  • Deacon Marlon Leneaugh, Rapid City
  • Jacques Daniel, Rapid City
  • Amy Julian, Spearfish
  • Stephanie Hurd, Rapid City
  • Dionne Eastmo, Rapid City
  • Reeny Wilson, Rapid City

Deacon Review Board

  • Very Rev. Brian Christensen
  • Deacon Greg and Nancy Sass
  • Rev. Brian Lane
  • Deacon George Gladfelter
  • Deacon Fred and Maryann Tully
  • Deacon Larry and Elke Kopriva

 Diocesan Review Board

  • Chair: Susan Massopust
  • Mike Wilson, Rapid City
  • Dcn. Fred Tully, Hill City
  • Rev. Dan Juelfs, Wall
  • Sue Fox, Rapid City
  • Alternate: Bill Grode, Rapid City

Social Justice Commission

  • President: Beth Erk, Newell
  • Vice President: Deacon Greg Palmer, Rapid City
  • Secretary/Treasurer: Marie Broz, Rapid City
  • Corresponding Secretary: Anne Lyon, Martin
  • Clergy:  Rev. Matthew Fallgren, Rapid City
  • Ex-Officio Representative: Amy Julian, Director of Family Life Ministries
  • Members: Sr. Samantha Charley, Rapid City; Bob Cronin, Rapid City; Patrick Powers, Rapid City; Cindy Weidenbach, Custer; Kyle Harris, Spearfish

Association of Commissioned Lay Ministers

  • Past Chair Margaret Simonson, Rapid City
  • Chair Rob Hrabe, Rapid City
  • Chair-elect Mary DeMarcus, Rapid City
  • Secretary Teresa Spiess, Rapid City
  • Treasurer Margaret Anderson

Youth Advisory Board

  • Jacques Daniel, Office of Youth & Young Adult Ministry
  • Maria Oszwaldowska, Office of Vocations
  • Belinda Wickam, Custer
  • Taylor Linn, Spearfish
  • Faye Piroutek, Milesville
  • Sandy Stukel, Burke
  • Kristen Gill, Timber Lake
  • Jenny Black Bear, Rosebud
  • Jordan Miller, St. Thomas More
  • Rev. John Heying, Presho